Saç Nedir?

Bu yazımızda öncelikle ‘saçımızın’ ne olduğunu ve nasıl yaşadığını anlatmak istiyoruz.

Çünkü alışagelmiş olan anatomik bilgilerin dışında “Saç” bir organdır ve vücudumuzda bulunan diğer organlarımızın da olduğu gibi, Saç Organımızın çok önemli fonksiyonları vardır. Kafamızı sıcaktan, soğuktan ve aynı zamanda güneşin zararlı UV ışınlarından korur. Yıl boyunca güneşe en çok kafalarımız maruz kalır. Diğer cilt ve vücut bölgelerimizi biz gerektiğinde kıyafetlerimizle koruyoruz. Kafamız ise, şapkaları ya da şemsiyeleri kullanmaz isek, dışarıda olduğumuz müddetçe daima güneş ışınlarının altında bulunuyor.

Güneşe bu denli yoğun maruz kalması ise deri yanıklarına ve hatta cilt kanserine bile yol açabilmektedir. Bu yüzden var olan saçlarımız bizi bu tehlikeden de korumaktadırlar. Size enteresan gelebilir ama saçımızın yaşam evreleri vardır ve bu evrelerin döngüsü içerisinde saçlar uzar, dökülür veya uyku halinde kalır. İnsanın kafasında bulunan saçların, daha doğrusu saç foliküllerinin (saçlı derinin içinde bulunan saçın kökleri) bu döngünün içindeyken yaklaşık %10’u kadar uykuda olur(telogen). Diğer saç folikülleri ise uzama fazı (anagen) , geçiş fazı (catagen), ve dökülme fazında (exogen) bulunurlar. Zaman geçtikçe, sıraları değişir ve dökülme fazında olan saç folikülleri bu sefer uykuya geçer ve uzama fazında bulunan saç folikülleri ise geçiş, uyku ve dökülme fazına geçerler. Bu döngü, sağlıklı saç folikülleri ve sağlıklı saç derisinde bulunan bir döngüdür.

Telogen fazında bulunan saçlar, bizim “saçlarım dökülüyor” olarak gördüğümüz saçlardır ve kısacık olan saçlar ise, anagen fazında olup yeni yeni uzamaya başlayan saçlarımızdır. Uyku fazında olan saçlarımızı gözümüzde göremeyeceğimiz için, ancak profesyonel saç analiz cihazları ile beraber onların tespiti yapılabilmektedir.

Ve merak etmeyin. Her aşamadaki saç durumunuz için bizim mutlaka bir çözümümüz bulunmaktadır. Tüm çözümlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Amacımız, hayatınızı eksiksiz yaşamanızı sağlamaktır. Yeni hayata merhaba deyin, biz varız! HDC

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.