Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) İçin Protez Saç Uygulaması

Saç koparma (Trikotillomani), kişinin istemsiz şekilde vücudunda bulunan saç veya kılları koparması davranışıdır.
Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Nedir?

Saç koparma (Trikotillomani), kişinin istemsiz şekilde vücudunda bulunan saç veya kılları koparması davranışıdır. Psikolojik bir rahatsızlık olan Trikotillomani, triko saç, tillo çekme, mani aşırı istek kelimelerinden oluşmaktadır.

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Sebebi Nedir?

Saç koparma hastalığının bilinen bir sebebi bulunmamaktadır. Bilimsel araştırmalar nörobiyolojik bir süreç olduğunu ve kalıtsal da olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Depresyon ve benzeri bir çok psikolojik hastalıkta olduğu gibi trikotillomaninin de genetik, çevresel ve duygusal faktörlerin bir araya gelmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Kimlerde Görülür?

Her yaş, cinsiyet, ırk ve sosyoekonomik grupta bu rahatsızlık görülebilmektedir. Çocukluk döneminde bu rahatsılığı yaşayan kız ve erkek çocuklar neredeyse aynı orandayken, yetişkinlerde kadın oranı çok çok fazladır. Bu rahatsızlığın yaşayan yetişkinlerin yaklaşık %80-90’ı kadındır. Genel olarak toplumda bu rahatsızlığın yaşanma oranı ise %1-3 arasındadır. Türkiye’de bu rahatsızlığı yaşayan yaklaşık 1-1,5 milyon insan vardır. Fakat bazıları tedavi alırken bazıları ise böyle bir rahatsızlık olduğunun farkında dahi değiller.

Her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlık olsa da genellikle 11-13 yaş civarında başlar. Bununla beraber daha küçük yada daha büyük yaşlarda bu rahatsızlığa başlayan kişiler bulunmaktadır.

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Yaşayan Kişiler Ağrı Duymuyor Mu?

Bu konu ile yapılan araştırmalarda saç koparmanın ağrıya neden olup olmadığı sorulduğunda rahatsızlığı yaşayanlar çok farklı cevaplar verebilmektedir. Büyük bir çoğunluğu saç koparmanın kendilerini rahatlattığı yönünde açıklamalar yapmaktadır. Koparmak için içinden gelen dürtünün çok baskın olduğunu ve koparınca rahatlama yaşadığını belirtirler. Bazı kişiler ise saç koparma ile acı duyduklarını fakat bu isteğe karşı koyamadıklarını belirtirler. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler bir günde yüzlerce ve hatta binlerce saç kopara bilmektedir. Sürekli aynı hareketlerden dolayı el ve bileklerde ağrılar oluşabilir. Saç kökleri iltihap kaparak ağrılı şişlik dahi oluşturabilir. Tüm bunlara rağmen bu rahatsızlığı yaşayanlar yine de saç koparmaya devam edebilmektedir.

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Takıntı Mıdır? 

Saç koparma hastalığı ile bilinen bazı gerçekler vardır. Sürekli saçını yolma ve bazen istemsiz bunu gerçekleştirme şeklinde görüldüğü için takıntı yada kişinin kendine zarar vermekten hoşlanması olarak algılansa da aslında dürtü kontrol bozukluğu rahatsızlık grubunun içerisinde yer almaktadır. Genellikle saç koparan kişiler bu durumdan rahatsızdır. Görünüşüne ve sağlığına verdiği zararı bilir ve durdurmaya çalışır. Fakat başarılı olamamaktadır.

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) için Protez Saç Uygulaması Nedir?

HDC olarak bu şekilde rahatsızlık yaşayan müşterilerimiz mevcut. Bu müşterilerimizin yaşadığı en büyük sorun kendilerine verdikleri zararı bilmeleri ve buna mani olamamalarıydı. HDC olarak bu sorunu yaşayan kişilerin saçlarını kesip protez saç uygulaması yaptık.  Bu yaptığımız uygulama ile kişilerin, protez saçı koparsalar dahi kendi saçı olmadığı ve bir rahatlama hissi oluşmadığı için zaman içerisinde bu rahatsızlıkları azalıyor. Ayrıca kendi saçlarını kestiğimiz için saç köklerine ve sağlıklarına zarar veremiyorlar.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.