Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesi her yaşta insanın birçok sebepten ötürü yaşayabileceği bir sağlık sorunudur.

Saç dökülmesinin en büyük nedeni kalıtsal sebepler olsa da yetersiz ve dengesiz beslenmede saç sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Saçlarınız kalıtsal nedenlerden ötürü dökülüyorsa, bunu beslenmeyle durdurmanız mümkün değildir. Ancak saç dökülmesinin yavaşlaması, saçlarınızın daha hızlı uzaması için besin takviyesi çok önemlidir.

Erkek tipi saç dökülmelerinde düşük yağ içeren ürün tüketimiyle, dökülme tam anlamıyla durdurulamasa bile en azından yavaşlaması sağlanabilir.

Meyveler: Meyvelerin nerdeyse tamamı C vitaminini fazlasıyla içermektedir. Bu nedenle antioksidan etkisi yaratmaktadır. C vitamini vücudumuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken, hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları nedeniyle yıpranan saçların sağlığını korumaktadır. Karpuz, portakal, çilek, greyfurt başta olmak üzere bu meyveleri bol bol tüketiyor olmanız lazım.

Fasulye: Protein gereksinimiz için hayvansal gıdalar yerine alternatif bir besin olarak fasulye tüketebilirsiniz bu saçınızın protein ihtiyacını karşılayacaktır.

Deniz mahsulleri: Karides, balık, ahtapot ve midye gibi deniz ürünleri çinko içerdiği için saçları güçlendirir ve hormon dengesini sağlar.

Beyaz et (tavuk, hindi): Yeteri kadar protein tüketmeden, saçlarınız sağlıklı bir görünüme ulaşamaz. Aynı zamanda yeterli protein tüketilmediği takdir de saç dökülmesi daha müsait bir hale gelir.

Havuç: Havuç, A vitamini içerdiği için saç kökleri sağlamlığı sağlamaktadır.

Yoğurt: Yoğurt fazla miktarda kalsiyum içerdiği için saç uzamasını hızlandırmaktadır.

DEMİR: Saçların uzamasını hızlandırır. Kırmızı et, kabuklu deniz hayvanları, güçlendirilmiş tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

PROTEİN: Saç tellerinin yapı taşıdır. Doymuş yağ oranı düşük protein almak için beyaz ve kırmızı eti karıştırabilir ya da deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

BİYONİT, B6, B12 VİTAMİNLERİ: Saç köklerinde yeni saç tellerinin oluşmasını sağlar. Tam tahıllı ekmeklerde, yulafta, az yağlı süt ve peynirde, yumurtada, somon balığında, kabuklu yemişlerde bulunur.

ÇİNKO: Çinkoda bulunan doğal yağlar saçlara parlaklık verir. Kırmızı et, kabuklu yemişler, nohut, kabak çekirdeği ve yoğurtta bulunur.

C VİTAMİNİ: Saç derisinde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Çilek, kivi, mango, portakal, ahududu, kırmızı dolmalık biber gibi parlak renkli sebze ve meyvelerde bol miktarda C vitamini vardır.

A VİTAMİNİ: Sağlıklı saçlar için gereklidir. Elma, kayısı ve tatlı patates iyi birer A vitamini kaynağıdır.

ANTİOKSİDANLAR: Hücre yenilenmesine yardımcı olarak saç derisini güçlendirir. Siyah çikolatada, otlarda, böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etli meyvelerde bulunur. Sağlıklı saçlar için sağlıklı besinler.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.