Saç Beyazlaması ve Nedenleri

Saç beyazlaması bir gecede ortaya çıkmayacağı gibi, bütün saçlarınızın beyazlaması ise dipten uca gelene kadar uzun bir süre sonra görünecektir.

Bazı saçlar erken beyazlayabilir, bu genellikle genetik bir durumdur. Kan şekeri düşüklüğü, gizli şeker gibi hastalıklar saçların erken beyazlamasına sebep olabilir. Eğer ailenizde şeker hastalığı yaygınsa, saçlarınız beyazlamadan, periyodik olarak yükleme testini yaptırmanız ve bu hastalığa yakalanma risklerini aza indirmeniz gerekmektedir.

Saç beyazlamasının nedeni ise, saça rengini veren melanin denilen boyar maddenin azalarak saçın tırnak gibi şeffafa yakın beyaz renk almasıdır. Saç beyazlamasının nedenleri ise, saç kökünde saçı oluşturan hücrelerin arasında melanin pigmenti salgılayan melanositler vardır. Bu melanositler yıllar içerisinde ölürler ve renk veremez duruma gelirler bu saç beyazlamasının tek nedenidir. Melanositlerin neden öldüğü ve de bazı kişilerde neden çok erken olduğu bilimsel olarak henüz bilinmemektedir. Ayrıca stres, tüm hastalıkları tetikleyen bir faktör olduğu gibi, saç beyazlamasını da hızlandırabilme etkisine sahip. Stres, üzüntü yaşandığında, vücuda kortizon hormonu salgılanıyor. Bu da normalin üzerinde salgılanan kortizon hormonunun başka yerde kısıtlamaya gitmesine sebep olabiliyor. Saç boyalarına da dikkat etmek gerekmektedir. Eğer ailede genetik olarak saçların erken beyazlamasına sebep olacak kişiler bulunuyorsa, saç boyama işlemlerini 30’lu yaşlara kadar ertelemeliler. Çünkü saç boyası, saçın erken beyazlamasına teşvik anlamına da geliyor. İyi malzeme, iyi ürünler kullanılmadığı zaman saç kendini erken bırakıyor ve beyazlama biraz daha hızlı başlıyor. Bu sebeple saç boyası kullanırken, saçın yıpranmasına sebep olacak ürünler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.