Protez Saçın Tarihçesi

Saç protezi veya protez saç ekimi 1950’li yılların sonlarında Hollywood film stüdyolarında Max Factor tarafından geliştirilmeye başlandı.

Amerikan film endüstrisinin kalbi olan Hollywood, film setlerinde çekimler sırasında özellikle film kahramanlarının saç sorunlarını halletmek üzere çeşitli yöntemler kullanıyordu.

Ancak özellikle western veya aksiyon filmlerinin tehlikeli sahnelerinde, deniz altı çekimlerinde yetersiz kaldıklarını gördükçe daha iyi çözüm aramalarına başladılar. İhtiyaçları daha doğal görünümlü ve zor sahnelerde çıkmayan saç üniteleri idi. Sonuçta dev kozmetik firması Max Factor stüdyolarında hair replacement üniteleri geliştirilmeye başladı. Zamanla John Wayne, Sean Connory, Frank Sinatra gibi Hollywood kahramanları saç sorunlarını film setlerinde hallederken gerçek hayatlarında da aynı şekilde devam etmek zorunda kaldılar. Özellikle imaj kavramının Amerikan toplumunda çok önem kazanması bu artistlerin saçlarının çok daha doğal yöntemlerle sadece film setlerinde değil, gerçek hayatta da kendileri ile beraber çıkmadan ve doğallığını yitirmeden kalmasını sağladı ve hair replacement ( protez saç ) sektörü o zamanlar sadece Hollywood yıldızları için doğmuş oldu. Tabi o zamanlar çok pahalı bir işlem olan protez saçlar, ikinci bir deri benzeri gözenekleri olan membran üzerine tek tek saç ekilmesi ile yapılmaya başlandı. Zamanla gelişen teknoloji ve oluşan taleple yavaş yavaş halk kitlelerine de inmeye başladı ve 1970’lerin sonundan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde ardı ardına kurulan protez saç ekimi firmaları 1980’lerde Avrupa’ya girmiş olup ilk olarak da 1991 yılında ülkemizde HDC Hair design Centers adı altında faaliyete başlamış ve kısa zamanda ülkemizde de çok gelişmiştir. Protez saç ekimleri gitmiş veya gidecek olan saç bölgelerinin tespitinden sonra sadece oraya alınan bir kalıptan yapılan ikinci suni bir deriye ekilen saçların saçsız bölgeye yerleştirilmesinden ibarettir. Aslında yapılan işlem kırılan bir dişe kalıp alınıp eksik olan bölgenin imal edilip sonrada kişinin eksik bölgesine yerleştirilen diş protezinin çok benzeri bir yöntemdir.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.