İnsanlarda Saç Dökülmesinin Psikolojik Boyutları

Artık erkeklerde en az kadınlar kadar dış görünümlerine önem veriyorlar.

Etkileyici bir görüntü günümüzde erkekler için de en az kadınlar kadar önemli. Erkeklerin en büyük korkusu ise; saç dökülmesi.

Birçok erkek hayatının belirli dönemlerinde saç dökülmesi problemi ile karşılaşır ve bu durum yaş ilerledikçe artar. 20’li yaşların sonlarında yaklaşık % 12 erkek saç dökülmesi sorunu ile yüzleşir.

50’li yaşlarda ise erkeklerin genetik saç dökülmesi ve kellikle farklı derecelerde karşılaşma oranı % 50 gibidir. Saç dökülmesinin erkekler üzerindeki psikolojik etkisi farklıdır. Kimi kişiler saç dökülmesini önemsemezken bazılarında saçlarda oluşan en ufak incelme ve bir tutam saç kaybı bile iş yaşamında ve sosyal hayatta bu kişileri zora sokar ve hayatı çekilmez hale getirebilir. Erkekte görülen saç dökülmesi sebeplerinin % 90 kadarını genetik tipte dökülmeler oluşturmaktadır. Yani baba ya da anne tarafında bir yakın akrabasında dökülme problemi olan kişide saç kaybı yaşanma olasılığı oldukça fazladır. Bunu yanı sıra yaşlanmaya, geçirilen kafa derisi operasyonlarına veya tiroid hastalıkları gibi bazı kronik hastalıklara bağlı olarak da saç kaybı yaşanabilir. Saç dökülme tipleri, genel olarak dökülmüş alan ya da açık alan miktarı ile sınıflandırılır. Saçlarda, yan kısımlarda yavaş yavaş başlayan açılmaya, tepe bölgesindeki incelme ve daha sonra da dökülme eşlik ederek sonuçta tüm tepe, üst ve ön bölgeleri kapsayan açılma süreci vardır.

Aynı zamanda saç dökülmesi, görünüşü etkileyen bir problemden öte ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

Saçları seyrelen ya da tamamen kellik yaşayan insanların, bu eksikliği kendi iç dünyalarında ciddi bir sorun haline getirdiklerini gözlemliyoruz. Saç dökülmesini beklenmedik bir kayıp olarak algılıyor ve bunu kabullenmekte zorlanıyorlar. Ve hiçbir tedaviyi kabul etmiyorlar. Saçsızlık bir sağlık sorunu; ancak özgüven kaybı, dikkat çektiğini düşünme takıntısı, sosyal ilişkilerde kendini eksik hissetme gibi psikolojik sonuçları kişinin hayatını daha fazla etkiliyor.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.