İlkbahar Aylarında Saç Bakımı

Güneşin yüzünü göstermeye başladığı bahar aylarında insan metabolizmasında oluşan değişikliklerden biri de saçlarda meydana gelen değişikliklerdir.

Kış boyunca kalorifer gibi ısıtma sistemlerinin bulunduğu yerlerde yaşadığımız için saçlar kurur. Saç ve saç derisinin rüzgar ve soğuktan kuruması, nemsiz kalması saçlarınızın sağlığını bozduğu gibi canlılığını yitirmesine de neden olmaktadır. Mat görünen, kuru ve yıpranan saçlarınız için tedbir almanız gerekmektedir.

Uzmanlara göre saçı canlandırmanın en iyi yolu saçı temizlemek ve nemlendirmektir. Bu nedenle saçınızın nemini korumak için nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan su miktarının da günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Normalde günde 100 tel saça kadar dökülmesi saç döngüsü içerisinde normal olarak karşılanmaktadır. Mevsim geçişlerinde özellikle bahar aylarında saç dökülmeleri artabilmektedir. Bunun nedeni kış sonrası yoğun güneş ışına maruz kalan saçlarda, saç döngüsünü sağlayan hormonların artmasıdır. Hormonlar artması saç döngüsü artırarak daha fazla saç dökülme evresine geçmektedir.

Bahar aylarında yapılması bakımları ise sıralamak gerekirse;

  • Saçların nemini korumak için nemlendirici ürünler kullanılmalıdır.
  • Haftada ortalama 2-3 kez pH değeri 5,5 olan şampuanlar kullanmalıdır.
  • Saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcak olmaması gerekmektedir. Sıcak su ile yıkama saçların kurumasna ve kepeğe yol açar.
  • Beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle B vitamini eksiği varsa takviye edilmelidir.
  • Saç derisine sık sık masaj yapılmalıdır. Saç derisine yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak saç kökünün daha fazla beslenmesini sağlar. Dolaylısıyla saç dökülmesini yavaşlatır.
  • Saç mezoterapisi yaptırmak. Saç mezoterapisi, saç kökünün ihtiyacı olan vitamin ve mineral gibi maddelerin özel iğneler ile saç derisine uygulanması işlemidir.
  • Saç fototerapisi yaptırmak. Saç fototerapisi, düşük seviye lazer ışığı ile kan dolaşımını hızlandırır ve saçın beslenmesini sağlar. Daha kalın ve yoğun bir saç görünümü sağlar.

Bahar aylarında yapılan saç bakımı, saçlarınızı yazın sıcağından ve güneşinden korumak için yapılması gereken en önemli önlemdir.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.