Her 5 Erkekten 1’i Saç Dökülmesi Sorunu Yaşıyor

Saç dökülmesi tam olarak açıklanamayan bir olgudur. Neredeyse her 5 erkekten biri saç dökülmesinden şikâyetçidir.

Saç dökülmesinin nedeni genetik olabildiği gibi bir hastalığa da bağlı olabilir. Erkeklerde saç dökülmesinin en bilinen nedeni testosteron hormonlarıdır. Adrenal bezleri tarafından üretilen erkeklik hormonları saçın kalitesini ve yapısını etkiler.

Bunun sonucunda bazı kişilerde saç normalden yavaş büyür ve yeni çıkan saç sayısı giderek azalır. Saçsızlığa neden olan saç dökülmesi genelde 20 yaşında başlayıp 40 yaşlarına kadar devam eder. 40 yaşından sonra durumda önemli bir gelişme olmaz.

Saç dökülmesi erkeklerde hormon üretimiyle paralel bir seyir takip eder. Genelde başın alın dahil, orta kısmında olur. Şakaklardaki saçlar genellikle dökülmeden etkilenmez. Hormona dayanan kellik kısmen de olsa genetik bir nedene sahiptir. Kadınların erkeklerden daha az etkilenmesinin nedeni kadın hormonlarının saçları koruyucu yapısından ileri gelmektedir.

Saç dökülmesi yaşayan insanlar farklı yollarla bu sorunu gidermeye çalışmaktadır. Gerçek saç kullanılarak yapılan kişiye özel protezler veya saç ekimi yaptıran insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Son yıllarda protez ve saç ekimi konusunda önemli gelişmeler olmuştur.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.