Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte 1-5 ayınızda “telogen effluvium” denilen ani, aşırı saç kaybı yaşayabilirsiniz.

Bu durum gebelerin % 40-50 sinde görülebilir ve gebelikteki birçok durum gibi geçicidir. Gebelikle ilgili saç dökülmesi genellikle doğum sonrası olmaktadır. Gebelikte ise normalden daha fazla saç dinlenme evresine girer fakat bu durum kelliğe ya da bölgesel dökülmelere yol açacak düzeyde değildir ve doğumu takiben 3-4 ay içinde düzelecektir. Gebelik süresince çok fazla saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız bu durum vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı olabilir. Saç dökülmesi için en olası dönem doğum sonrası ortalama 3. aydır. Gebelikte artan hormonlar saçlarınızın dökülmesini önlerken doğum sonrası bu hormonların normal seviyeye dönmesi saç döngünüzü de normale döndürür. Gebelikte durdurulmuş olan saç kaybını doğum sonrası topluca bir anda dökülme de izleyebilir. Söylediğimiz gibi bu saç kaybı geçicidir ve 6-12 ay sonra normale dönecektir. Saç kaybı vücudunuzda estrojen değişimine neden olan her durumda yaşanabilir, bunlar;

  • Doğum kontrol haplarının veya diğer hormonal içerikli korunma yöntemlerinin bırakılması
  • Düşük veya ölü doğum
  • Hormon bozukluğu

Peki dökülmeyi en aza indirmek için ne yapılmalıdır?

Ceviz yağı ya da zeytin yağı kullanarak saç diplerinize masaj yapabilir ve kaybettiği vitamin ile minarelleri saçlarınıza yeniden kazandırabiliriz.

Eğer saçlarınız haddinden fazla dökülürse ve bu durum doğum sonrasında da uzun bir süre devam ederse, mutlaka doktorunuza danışmalı ve gerekli tedaviye başlamalısınız.

Detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçelim.