Zekeriya KAYA - Öğrenci

Merhaba,Ben 20 yaşında bir gencim. Hikayeme en baştan başlamak istiyorum. Lisede yurtta kalırken ayna karşısında saçıma şekil verirken seyrek olduğu için çok zorlanıyordum. Verebildiğim şekil 1 yada 2'yi geçmezdi. lisede beni görenlerin ilk lafları "senin saçların dökülür, senin saçların ne öyle ya süpürge gibi, kanka sen kesin kel kalırsın." gibi sözlerdi o zamanlar pek dikkate almıyordum. Çünkü yine de şekil verebildiğim çok da eksikliğini hissetmedim bir şeydi. Üniversite sınavına çalışırken lise son sınıfta saçlarım çok şiddetli dökülmeye başladı bu şiddetli dökülmeye başladığında ben çok umursamadım strestendir dedim veya dökülse de yeniden çıkar veya ya bir saç dökülmesi için şampuan alırım geçer düşüncesindeydim. Üniversiteye başladığımda ilk ayımda aynanın karşısına bir gün geçtim ve her gün yaptığım şekli yapamadım saçıma baktığımda sağ şakağımda saç kalmamış tamamen kelleşmiş ben çok şaşırdım çünkü eskiden tüm bölgelerden birer ikişer dökülürken aniden belli bir bölgede oluşan ani dökülme beni çok şaşırttı. Hemen doktora gittim kan testleri vs. derken doktor erkek tipi dökülme var ve çok şiddetli dedi. Bunu bir doktordan duymak zaten ayrı bir travma oluşturdu bende. Bunu duyduğumda yaa hemen dökülecek değil ya hepsinin dökülmesi en az 5 10 yıl alır diyordum ama hiç de öyle olmadı. 1 yılda bütün saçlarım döküldü neredeyse. İnsan içine çıkamaz oldum. Doktor dökülme için 2 ilaç önerdi. Bu ilaçların birisi kalp hastalıkları ve tansiyon sorunlarına yol açan minoxil diğeriyse procadil isminde erkeklik hormonunu bastırıp kadınlık hormonunu artıran meme büyümesine, ses incelmesine yol açan bir ilaç. Bende minoxidil kullanmaya başladım 1 senedir minoxidil kullanıyorum. İlk başlarda idare ediyordu, saç dökülmem azalmıştı, şakaklarımdaki dökülmelerde düzelmişti düzelmişti de ama son birkaç aydır kafa derimde aşırı derecede kaşıntılar olmaya başladı. Kalp çarpıntılarım yüksek dereceye sık sık olmaya başladı. İlacı bırakmayı düşünüyorum ama saçlarımın tamamen kel kalması durumundan bunu da bırakamıyorum. Artık ya sağlığımdan olacağım yada saçlarımdan bilemiyorum. Çok kararsızdım. Bende bu ikilemden kurtulmak için 3.yol aramaya başladım. Saç ekim merkezlerine gittim doktorlara danıştım. Danıştığım doktorlar henüz yaşım genç olduğu için ektikleri saçında dökülme ihtimali olduğunu, ektikleri saçın istediğim dolgunlukta olmayacağını, enfeksiyon riski olduğunu, ense bölgemden alacakları saçında tekrar çıkma ihtimalinin de çok düşük olduğundan bahsettiler ve 6000 TL fiyat biçtiler. Ben öğrenciyim. Ailemden saç ekimi için 6000 TL isteyemem, istesem de zaten verecek durumları yok. Bende vazgeçtim eve döndüm. Artık kel kalmaya biraz olsun razı olmuşken sorunlar daha çok arttı…

Yazları garsonluk yaptığım verdiğim servislerin içinde saçlarım çıkıyor, müşteriler şikayet ediyor.

Arkadaşlarım sürekli şunu kullan bunu kullan diyor kullandığım hiçbir şeyin işe yaramadığını yaramayacağını da kabullendim. Çünkü hiç biri işe yaramıyor yok bu genetik ya genetik. Hiç bir ilaç genetiğimi değiştiremez ki. Annem televizyonda saça iyi gelen ne kadar kocakarı ilacı varsa hepsini üstümde denedi. Çörekotu, dirgen, sarımsak, badem yağı her şey ya her şeyi kullandık olmadı. Kullanmadığım ilaç, şampuan, yağ, kür, krem ne varsa hepsini kullandım. Ön saç çizgim her geçen gün arkaya doğru ilerliyor, ben her gün ön saç çizgimi kontrol ederken geçen hafta berbere gittim. Aynayla saçımın tepe bölgesini gördüğümde şok oldum. Çünkü tepe bölgem tamamen açılmış. Son aylar da kısa saçlı geziyorum ancak böyle yapınca biraz belli olmuyor. Her berberime gittiğimde abi yanlar ve arkaları al ama üstler kalsın demekten de sıkıldım.

Yağmurlu rüzgarlı havalarda dışarı bile çıkamıyorum artık. Çünkü dışarı çıktığımda saç dökülmem aşırı belli oluyor kafa derim gözüküyor. Dışarı çıkınca beni görenler "olum kafanda saç kalmamış lan" diyorlar. Arkadaşlarımla buluştuğumda hep saç konusu açılıyor "Aaa saçın mı döküldü, aaa saçına ne oldu , aaa şunu kullan bak iyi gelir." ya sürekli bir saç konusu zaten artık. Bıktım saç konuşmaktan ve konu açılınca da artık sinirleniyorum . Eskiden insanlarla konuşurken burnuma gözüme bakarlardı artık hepsi saçlarıma bakıyor ve hepsi içinden "ya bu çocuğun saçlarına ne olmuş saçlarına ne olmuş ya" diyor eminim. Kız arkadaşımla buluşamaz oldum. Bütün arkadaş buluşmalarımı erteler geciktirir oldum. Fotoğraf çekinemez oldum. Sevgilim fotoğraf çekinelim dediğinde "ya aman boş ver sonra çekiniriz" diyorum. Kendi fotoğraflarımı bile çekerken artık saçlarımı fotoğrafıma almamaya çalışıyorum. Artık sadece fizyolojik olarak da değil psikolojik olarak da beni çok etkilemeye başladı. Çok kafaya takar oldum. Günde 6 7 kere ayna karşısına geçip ya acaba saçlarım nasıl gözüküyor. Çok mu kötü gözüküyor diye bakar oldum. Şapka ve bere artık aksesurarım değil organım hale geldi. 2 yıldır evdeyken yurttayken bile artık bere takar hale geldim. Her yere bereyle gidiyorum beresiz gezemiyorum. Kafamdan şu bereyi de çıkarıp atmak istiyorum. Saçlarım belki 30 yaşımda 40 yaşımda dökülseydi bu kadar etkilemezdi düşünmezdim bile ama çok gencim önümde uzun yıllar var. Daha ben üniversiteden mezun bile olmadım, askere gitmedim, evlenmedim bile.

Bu tür sorunlar artık beni tamamen bitirmişken her şeyi zorla istemeyerek kabullenmişken bir gün otobüste yolda gelirken yanıma benim gibi genç birisi oturdu. Bana sizden bahsetti. Çok iyi şeyler yaptığınızdan bahsetti. Çok doğal göründüğünü hiç kimsenin anlamadığını ve saç ektirsem bile protez saçın verdiği dolgunluğu asla veremeyeceğini anlattı. Bende çok büyük bir hevesle sitenize girdim her şeyi okudum. Youtube'da araştırdım. Bütün videolarını teker teker büyük bir heyecanla ve merakla izledim. Saç protezi yaptıran insanların mutluluğunu görünce bende yaptırmayalım dedim. Son çare olarak artık sizi görüyorum siz benim son kapımsınız. Saçlarımla beraber özgüvenimi, benliğimi, kişisel saygınlığımı, sosyal hayatımı tekrar kazanmak için her şeyi her türlü fedakarlığı göze almış durumdayım. Ben sadece saç değil saçlarımla beraber hayatımda değişim istiyorum. Bu değişim içimde araştırmalarım sonucunda bu değişimin en iyi rehberinin siz olacağını düşünüyorum lütfen yardımcı olun.

Randevu Al