facebook
?

PROTEZ SAÇ NEDİR?

protez-sac-nedirProtez saç uygulaması saçlarını kaybeden insanların sıklıkla ve güvenle başvurdukları en doğal uygulamalardandır.

Bu uygulamamız sizin saç çizginizin belirlenerek kalıp alınma aşamasıyla başlar ve % 100 doğal bir uygulamadır. Bu uygulamada kullanılan saçların tamamı insan saçıdır ve hava-su geçiren özel bir deri tabakasının üzerine sizin saç karakterinizle aynı özellikleri gösteren saçların işlenmesiyle elde edilir.

Altyapı için kullanılan bu deri tabakasının hassas ciltlerde oluşan tıbbi sorunlar için özel olarak hazırlandığını da belirtmek isteriz.

Protez saç uygulamamız size hafifliği ile rahatlığını ve doğallığını yaşatacak ergonomik bir uygulamadır.

Bu uygulamayı kullanırken görünümünüzde % 100 doğallığın her anlamda sizinle olacağını unutmayın.
Protez saç uygulamamız da saçlarınıza dilediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.

Günlük yaşamınızda sürdürdüğünüz tüm aktivitelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Spor yapabilir, deniz veya havuza girebilirsiniz.

?

Protez Saçın Tarihçesi

protez-sac-tarihceSaç protezi veya protez saç ekimi 1950’li yılların sonlarında Hollywood film stüdyolarında Max Factor tarafından geliştirilmeye başlandı. Amerikan film endüstrisinin kalbi olan Hollywood, film setlerinde çekimler sırasında özellikle film kahramanlarının saç sorunlarını halletmek üzere çeşitli yöntemler kullanıyordu.

Ancak özellikle western veya aksiyon filmlerinin tehlikeli sahnelerinde, deniz altı çekimlerinde yetersiz kaldıklarını gördükçe daha iyi çözüm aramalarına başladılar. İhtiyaçları daha doğal görünümlü ve zor sahnelerde çıkmayan saç üniteleri idi. Sonuçta dev kozmetik firması Max Factor stüdyolarında hair replacement üniteleri geliştirilmeye başladı. Zamanla John Wayne, Sean Connory, Frank Sinatra gibi Hollywood kahramanları saç sorunlarını film setlerinde hallederken gerçek hayatlarında da aynı şekilde devam etmek zorunda kaldılar. Özellikle imaj kavramının Amerikan toplumunda çok önem kazanması bu artistlerin saçlarının çok daha doğal yöntemlerle sadece film setlerinde değil, gerçek hayatta da kendileri ile beraber çıkmadan ve doğallığını yitirmeden kalmasını sağladı ve hair replacement ( protez saç ) sektörü o zamanlar sadece Hollywood yıldızları için doğmuş oldu. Tabi o zamanlar çok pahalı bir işlem olan protez saçlar, ikinci bir deri benzeri gözenekleri olan membran üzerine tek tek saç ekilmesi ile yapılmaya başlandı. Zamanla gelişen teknoloji ve oluşan taleple yavaş yavaş halk kitlelerine de inmeye başladı ve 1970’lerin sonundan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde ardı ardına kurulan protez saç ekimi firmaları 1980’lerde Avrupa’ya girmiş olup ilk olarak da 1991 yılında ülkemizde HDC Hair Design Centers adı altında faaliyete başlamış ve kısa zamanda ülkemizde de çok gelişmiştir. Protez saç ekimleri gitmiş veya gidecek olan saç bölgelerinin tespitinden sonra sadece oraya alınan bir kalıptan yapılan ikinci suni bir deriye ekilen saçların saçsız bölgeye yerleştirilmesinden ibarettir. Aslında yapılan işlem kırılan bir dişe kalıp alınıp eksik olan bölgenin imal edilip sonrada kişinin eksik bölgesine yerleştirilen diş protezinin çok benzeri bir yöntemdir.

?

Protez Saç Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

protez-sac-nasil-yapilirGelişen teknoloji ile birlikte saç protezlerinin yapımında da bir takım değişmeler olmuştur. Özellikle 20 sene öncesi ile bugün arasında çok büyük fark vardır. Ama genel prensip hiç değişmedi. Saç protezi ve işlemlerini, diş protezine benzetebiliriz. Diyelim ki dişiniz kırıldı ve diş protezi yaptıracaksınız. Ne yaparsınız ? Dişçiye gidersiniz yani diş doktoruna. Dişçi kırılan diş veya eksilen kısmı inceleyerek bire bir kalıp alır ve renge karar verir.

Sonra diş deposuna sizin siparişinizi gönderir. Hazır olunca da sizi çağırır ve protezi takar. Bizde de sistem aynıdır.Saç eksilmiş veya gitmiş bölgenin bir incelemesini yapar ileride de gidecek bölgeyi belirleriz. Bu bölgenin aynen bire bir kalıbını alırız. Ayrıca renk ve saç karakteri açısından da kişinin kendi saçlarından numuneler alınır. Bütün bunları fabrikamıza göndermeden önce bizler HDC olarak çok farklı bir şey yaparız. Sizi çok ama çok iyi dinleriz bazen saatlerce! Çünkü sizin kendiniz hakkında, yaşamınız hakkında çevreniz ve beklentileriniz hakkında vereceğiniz bilgiler, aslında verilen siparişin TASARIMININ gizli kodlarıdır. Asıl önemli olan tasarımdır ve iddia ediyoruz HDC olarak biz bu konuda en iyisiyiz çünkü sizi çok iyi dinleriz. Bütün HDC siparişleri çok özel tasarımlarla gerçekleştirilir. Sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda verilerin tamamı ile “SİZE ÖZEL” sipariş ortalama iki aylık bir el emeğinin ve yılların tecrübesi ile yapılarak merkezlerimize gönderilir. Bizlerde sizi haberdar ederek yeni imajınıza kavuşmanız için sizi merkezimize davet ederiz. On binlerce dostumuzda olduğu gibi o özel günün en iyi şekilde geçmesi için tüm ekibimizin sizlerle beraber olmaktan büyük keyif alacağına emin olabilirsiniz. Çünkü o aşamalardan zamanında bizler de geçtik; sizi en iyi şekilde BİZ anlarız!

?

Protez Saçta Nelere Dikkat Etmelisiniz?

protez-sacta-nelere-dikkat-edilmeliSaç protezinde dikkat etmemiz gereken konuları ikiye ayırabiliriz.
1- Sipariş öncesi

2- Sipariş sonrası

Sipariş Öncesi
Hdc olarak bizim en çok üzerinde durduğumuz kısımdır. Sizin yaşamınız, çevreniz, beklentileriniz hakkında elimizden geldiği kadar çok bilgi almaya çalışırız.

Sizi mümkün olduğu kadar çok iyi tanımalıyız çünkü beraberce uzun bir yolculuğa çıkacağız. Bizler sizi bir dost olarak görürüz müşteri değil. Ve sizin de dostluğunuzu kazanmalıyız. Çünkü bizler sizin YAŞAM KALİTENİZİ yükselteceğiz. Bundan emin olun. Yaşam kalitenizi yükseltmek bu işin asıl hedefidir. Hiçbir estetik müdahale insanı saçları kadar değiştiremez. Hele insan saçlarını kaybetmişse… Düşünün saçlarınızı size GERİ KAZANDIRIYORUZ. Bir anda yılları geri kazanıyorsunuz. Kimse dökülmüş saçları için “iyi ki saçlarımı kaybettim, çok iyi oldu” demez, diyemez. Çünkü saçlarımız insanın doğal bir parçasıdır. İnsan bir uzvunu kaybetmekten hoşlanır mı?
Biz HDC olarak sizi eski saçlı imajınıza geri getirirken sizin yaşam kalitenizde ki etkilerini tahayyül bile edemezsiniz. Bizler biliyoruz çünkü birer HDC çalışanı olarak o aşamalardan geçtik ve her gün yeni insanlara da yardım ediyoruz, onların hayatlarında ki değişimleri beraberce yaşıyoruz. 19 senedir bunu yaşayıp yaşatıyoruz. Dostlarımızın özgüvenlerini kazanmalarını, sosyal olsun iş hayatı olsun kendilerini çok daha iyi hissetmelerini, saç sorunun vermiş olduğu negatif etkilerden nasılda bir anda kendilerini kurtardıklarını gördük, tanık olduk. Kendimizde hayata daha sıkı bağlandık, kendimize daha çok değer vermeyi, kendimize daha iyi bakmayı ve zaman ayırmayı öğrendik. İşte bu yüzden eminiz ki sizler de bu aşamaları yaşayacaksınız. Sizleri çok daha KALİTELİ BİR YAŞAM bekliyor ve bu yola beraber devam edeceğiz. İşte bu yüzden sipariş öncesi bizim için en önemli bir safha, çünkü konu “SİZ” siniz.
Küçük bir ayrıntı: Bizler sizin için yaşam kaliteniz ne gerektiriyorsa onu yaparız.

Sipariş Sonrası
Yeni imajınız; eski “SİZ”. 5 sene, 10 sene, belki 15 sene önceki yıllarınız geri gelmiş. Beraber ne istediğinize nasıl karar vermişsek. Bundan sonra arada sırada bize ihtiyacınız olacak ( bakımlar ) ; bilin ki bu ihtiyacı sizin için keyifli bir hale getirmekten daha mutlu bir olay bizim için yok. Yaşam kalitenizi yükseltmek için sizi ve hayatınızı dinleyeceğiz, belki hayatınızı paylaşacağız.

 

?

Neden HDC’yi Tercih Etmeliyim?

neden-hdcTECRÜBE

Çünkü HDC 25 yıldır Türkiye’de ve ilk merkezi halen ayni yerde ilk günün heyecanı ile hizmet vermektedir.
Saç protezi uygulamasını Türkiye’ye ilk getiren firma olmanın haklı gururunu yaşayan HDC, her kesimden olan mevcut müşteri kitlesi ile sınırlarını ülke dışına çıkarmış ilk ve tek firma olarak ülkemizi yurtdışında da temsil etmektedir.

HİJYEN

Çünkü çok hassas bir ürün grubu ile ilgileniyoruz. Bizim için hijyen en büyük önceliğimizdir. Bu konuda aşırı titizlikle çalıştığımızı ve tüm uygulama ürünlerimizi ABD‘den ithal ettiğimizi özellikle belirtmek isteriz. Fiyatlarımızın bazı diğer firmalara göre biraz daha pahalı olmasının sebebi budur.

DÜRÜSTLÜK

En hassas konularımızdan biri de DÜRÜSTLÜKTÜR.

İMAJ

İmajınız imajımızdır. 22 senelik tecrübe ile bugün özellikle sanat camiasından bir çok ünlü isim HDC’yi seçmişlerdir ve halen bu seçimi devam ettirmektedirler. Her türlü yenilik hep HDC tarafından ülkemize anında getirilmektedir.

SEÇENEK

HDC’nin en önemli avantajlarından biri de seçenek bolluğudur. Amerika ile çok sıkı ilişkiler sonucu yüzlerce değişik tasarım ve seçenek bolluğu ile sektörün tartışılmaz lider firması pozisyonunu hep devam ettirmiş ve her türlü ihtiyaca cevap vererek dostlarına alternatifler sunmuş, teknolojinin son gelişmelerini diğer firmalardan yıllar önce ülkemize kazandırmıştır.

GENİŞ AĞ

Bugün HDC merkezleri ve HDC bayileri yurdun dört bir yanına dağılmıştır ve yine bu konuda ülkemizin tartışılmaz en büyük ağına sahiptir. HDC müşterisi nereye gidecek olursa olsun bakımı için endişe etmesine gerek yoktur.

ABD BAĞLANTILARI

Sektörümüzün kuşkusuz lider bölgesi ABD ve film endüstrisi olan Hollywood’dur. Başlangıcından itibaren devamlı olarak süregelen bağlantılarımız devam etmekte, tüm gelişmeler anlık olarak bize ulaşmakta ve devamlı seyahatlerle bilgiler pekiştirilmektedir.

?

Protez Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

protez-sac-bakimiÖncelikle bilmeniz gereken protez saçın bakım gerektiren bir sistem olduğudur. Protez saç kullanıcıları ortalama 3 haftada bir saçlarına bakım yaptırmak durumundadır ama unutulmaması gerekir ki bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu bakımlar hijyenik ortamlarda, hijyenik yöntemlerle yapılmalıdır. HDC, şubelerinde OSHA (Occupational Safety Health Associaton) kurallarıyla birlikte hijyen konusunda daha titiz bir sürece girmiştir. Kafanız yıkanırken, kesinlikle eldiven kullanılmalıdır aksi durumlarda hassaslaşan saç derinize verilecek en ufak bir zarar mikrop kapmanıza neden olabilir.

Piyasada protez saç bantlarının kalitesizini ve ucuzunu kullanan bir çok firma bulunmaktadır. Kaliteli olmayan protez saç bantları cildinizi tahriş edip, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu tür bantlar cildinize büyük zararlar verebilir. Sağlığınızı tekrar kazanmak için kaliteli üründen kısıtladığınız paranın daha fazlasını verebilirsiniz.

Kullanılan havluların her müşteri için özel ve tek kullanımlık olmasına dikkat edilmelidir. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmamanızı rica ederiz. HDC ailesi olarak bizim için gülen yüzlerinizi sağlıkla taçlandırmak en büyük hedefimizdir. İnsan sağlığı kurumumuzca satıştan çok daha önemli bir yer tutmaktadır.

Yalnız; bu bakımlar için protez saç merkezlerine gitmek zorunda da değilsiniz tabi ki. Protez kullandıktan bir süre sonra kendinize güveniyorsanız, bu uygulamayı evde hiç kimseye ihtiyacınız olmaksızın yapabilmeniz mümkün.

Protez saç bakım gerektirmez ya da 2-3 ayda bir bakım yaptırmanız yeterlidir şeklinde yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz.

?

Saç Ekimi Farkları Fue Yöntemi, Fut Yöntemi

fue-sac-ekimiHepimiz saç sorunu ile karşı karşıya kalınca çevremizden ve medyadan muhtelif tedavi yöntemlerini duymaya ve sorunumuza çare aramaya başlarız. Araştırmalar, referanslar, eczaneler, doktorlar, arkadaşlar ve son zamanlarda internet başvurulan ilk kaynaklardır.

Peki buralardan öğrenilenlerin ne kadarı doğrudur, sizin sorununuzu hangisi çözecektir? Aslında doğru soru “ sizin durumunuz ve beklentileriniz için hangi yöntem ile ne elde edersiniz?

İşte burada sizlere en geçerli yöntemler hakkında bilgi vermeye ve de genel sonuçlarını biraz anlatmaya çalışacağız. Amaç sizleri bilgilendirmek ve konu hakkında detaylı bilgi almanızı sağlamaktır.

SAÇ EKİMİ FUT FUE

Basit anlamda saç ekimi aslında saç transplantasyonudur. Yani mevcut saçların bir yerden başka bir yere transfer edilmesidir, taşınmasıdır. Saç ekimi bir operasyondur ve steril ortamda yapılan tıbbi müdahaledir, doktor kontrolünde yapılmalıdır. Saç alınacak bölge ( verici bölge ) iyi ve sağlam saçlara sahip olmalıdır ve kişiye saç azalmış olan bölgede yapılacak seans sonunda ileride nasıl bir saç yoğunluğuna ve saç şekline sahip olacağı çok iyi bir şekilde anlatılmalıdır. Matematiksel olarak kişiye ekstra saç ekilmesi yapılmaz sadece mevcut saç kökleri yer değiştirir. Dolayısı ile kişiler saç ekimi sonucunda ve ne kadar zaman sonra ne tür bir görünüme geleceklerini çok iyi öğrenmelidirler.

Günümüzde saç ekimi FUT veya FUE ( p- FUE ) denilen yöntemlerle yapılmaktadır. Ana fark olarak FUT yönteminde verici alandan bir şerit halinde saç kesilir ve açılan alan dikilerek kapatılır. FUE yönteminde ise verici alandan şerit halinde kesim yapılmaz; saçlar tek tek greft halinde kesilerek alınır. P-FUE ise daha sonra geliştirilmiş motorlu alım tekniğidir.

HDC olarak bize, cerrahi olmayan yöntemler ile ne tür bir imaja sahip olabileceğinizi ve bu yöntemlerin sizin isteklerinize cevap verip vermeyeceğini öğrenmek üzere gönül rahatlığı ile başvurabilirsiniz.

?

Saçlarım Neden Dökülüyor?

saclarim-neden-dokuluyorGünde 100 kadar saç telinin dökülmesinin normal olduğunu belirten uzmanlar, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiğini bildiriyor. Saç dökülmesini durdurmanın en etkili yolu, saçta meydana gelen değişiklikleri erken farkedip, bir an evvel tedaviye başlamaktan geçer.

Ancak, saç dökülmesinin nedeni bulunmadan doğru bir tedavi şekli uygulanamaz. Bu nedenle aşırı saç dökülmesi, saç köklerinde zayıflık ve saç tellerinde incelme şikayetleri bulunanların, deri hastalıkları uzman hekimlerine başvurmaları gerekir. Uzmanların verdikleri bilgiye göre, sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık yüzde 90’ı sürekli uzama halindedir.

Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. Geriye kalan yüzde 10’luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür, dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder. Saç dökülmelerinin çoğu da işte bu normal saç büyüme döngüsünden kaynaklanır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi ise normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek hem bilinçli davranarak baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, hem de bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir. İşte sizi bu önemli sorundan kurtaracak saç dökülmesinin başlıca nedenleri.

Yanlış saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor.

Fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu taraklar kullanılmalı: Şampuandan sonra krem kullanmak saç taranmasını kolaylaştırıyor. Islakken daha kırılgan olduğu için, saçı havlu ile ovalayarak kurutmaya çalışmaktan kaçınmak gerekiyor. Uzmanlar, saçın kırılarak dökülmesini önlemek için fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Genetik Saç Kaybı (Erkek Tipi Saç Dökülmesi): Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebebinin genetik özellik olduğunu bildiren uzmanlar, bu kalıtıma sahip olan kadınlarda da saçlarda azalma görüldüğünü, ancak kellik oluşmadığını belirtiyor. Bu duruma ‘erkek tipi kellik’ deniyor ve 10-20-30’lu yaşlarda başlayabiliyor. Son zamanlarda yeni tıbbi tedavi seçenekleri sunulmasına rağmen kalıcı bir düzelme sağlamanın saç transplantasyonu (saç ekimi) dışında henüz mümkün olmadığını ifade eden uzmanlar, hasta için uygun olacak yöntemin doktor tarafından seçilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Alopesi Areata: Bu tip saç dökülmesi sonucunda kafa derisinde düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı alanlar oluşuyor. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabiliyor. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesini yapan neden bilinmemekle birlikte, birçok hastada saçlar daha sonra kendiliğinden büyüyor.

Doğum sonrası: Gebe bayanlarda saçların büyük bir kısmının büyüme halinde olduğunu ifade eden uzmanlar, doğum sonrasında saçların, saç büyüme döngüsünün dinlenme fazına geçtiklerini, 2-3 ay içerisinde aşırı miktarda döküldüklerini, bu sürecin 1-6 ay kadar sürebildiğini ve çoğunlukla yeniden büyüyerek eski miktarlarına ulaştıklarını bildiriyor.

Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı: Hastalıkların, saçların dinlenme evresine girmesine neden olabildiğini belirten uzmanlar, yüksek ateş ve ağır bir hastalıktan 4 hafta ila 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı gelişebileceğini, ancak zamanla saçların eski halini alacağını bildiriyor.

Tiroid hastalıkları: Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle saç kayıplarının da giderilebileceğini bildiriyor.

Eksik protein içerikli beslenme: Proteinden fakir diyetler yapan veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşuyor ve vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokuyor. Bundan 2-3 ay sonra da yoğun bir saç kaybı oluşuyor. Uzmanlar, bu durumun yeterli miktarda protein alınımıyla düzelebileceğini belirtiyor.

Kimi İlaçlar: Uzmanlara göre, kullanılan bazı ilaçlar geçici bir süre saç dökülmesine neden olabiliyor.

Kanser tedavileri: Bazı kanser tedavilerinin saç hücrelerinin bölünmesini durdurabildiğini belirten uzmanlar, hastaların saçlarının yüzde 90’ını kaybedebileceklerini, ancak terapi sona erdikten sonra saçların tekrar büyüme göstereceklerini ve eski hallerine döneceklerini bildiriyor.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullanan bir bayanda saç dökülmesinin ancak kalıtsal yatkınlıkla oluşabileceğine işaret eden uzmanlar, dökülme gerçekleşirse hapların doktor kontrolünde değiştirilmeleri gerektiğini belirtiyor.

Demir eksikliği: Demir eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğuna işaret eden uzmanlar, bazı kişilerin demiri besinsel olarak eksik aldıklarını, bazılarında ise demirin bağırsaklardan emiliminin yetersiz olduğunu belirtiyor. Bayanlarda adet kanamaları nedeniyle demir eksikliğinin daha sık görüldüğünü bildiren uzmanlar, bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar: Büyük cerrahi operasyon geçiren hastaların 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edebileceklerini belirten uzmanlar, bu durumun birkaç ay içinde geçebileceğini, ağır kronik hastalığı olan kişilerde ise saç kaybının ömür boyu devam edeceğini bildiriyor.

Mantar hastalıkları: Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen, saçlarda kırılma, saçlı deride kızarıklık ve şişlik, hatta sızıntıya neden olabilen mantar hastalığının çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani): Çocuklar ve bazen erişkinler saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebiliyor ve bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Uzmanlar, böyle durumlarda psikolojik yardım alınmasını öneriyor.

?

Saçlarım Dökülüyor, Ne Yapmalıyım?

saclarim-dokuluyor-ne-yapmaliyimSaç kaybı insan hayatında bir takım olumsuz etkiler yaratabilir. Saçların azalması, dökülmesi kadın erkek ve hatta çocuğu derinden etkileyip sosyal hayatını ve çevresine olan yargılarında bir takım dengesizlikler oluşturabilir. Öncelikle saçların dökülmesi yaşlanma belirtisidir ve genç yaşlarda özellikle yirmili yaşlarda başlayan saç dökülmesi insanları umutsuz, depresif, toplumdan soğuyacak şekilde içe kapanıp kendine olan özgüvenini kaybetmesine neden olur. İşte burada devreye HDC ve son yıllarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişmekte olan HAIR MANAGMENT ( saç yönetimi ) girmektedir. Bugün için gelişen teknoloji ile saçlarınızı eski haline veya arzulanan hale dolayısı ile size istediğiniz imaja geri getirebilecek bir sürü yöntem mevcuttur.

Ama bunların hangisini uygulamalıyız?
Hangi yöntemi uygularsak ne elde ederiz?
Artıları eksileri nelerdir?
İleride ne olacaktır?
İlerisini düşünerek ne yapmalıyız?
Maliyetleri ne olacaktır?
Saçlarım geri gelecek mi?
Mevcut saçlarımı kurtarabilir miyim?
Dünyada gelişen yeni teknolojiler neler?
Bana ne faydası olabilir?
Ne zaman?
Gibi sorulara cevap arıyorsanız size TEK cevabımız HDC‘ye gelin!!!

Niye HDC?

Cevabı çok basit: 20 seneyi aşkındır sadece saç sorunları ile ilgilenmiş saç kaybının her türlü etkisini binlerce müşterisi ile beraber yaşayıp hep kişiye özel çözümler üretmiş sahibinden çalışanına kadar bir yerde hep kendi müşterisi olmuş, bir çok firmanın da bir şekilde bu sektöre girmesine sebep olmuş, konusunda en geniş kapsamlı olaylara bakabilen, ekibi ile saç sorununu en derinlemesine ve en geniş açıdan görüp bireye indirgeyerek çözüm geliştiren veya ÖNEREN konusunda HDC tek firmadır. Dolayısı ile siz hemen HDC‘ye gelin sizi bu dertlerden ya kurtaralım ya da neler yapabilirsiniz en detayına kadar bilgilendirelim.

?

Saçın Fizyolojisi

sacin-fizyolojisiSaçlarımız, keratin adı verilen kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteinden oluşmaktadır. Tırnaklarımızı da oluşturan keratin, aminoasit olarak adlandırılan daha küçük yapı taşlarının sıra sıra dizilmesi ile oluşur. Keratin sayesinde saç teli ince olmasına rağmen dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Saç folikülü 3 vertikal segmentten oluşmaktadır:
1 – Üst Bölüm (Upper portion – Infundibulum): Saçın çıkış deliğinden, yağ bezinin (sebaceous gland) foliküle bağlandığı noktaya kadar olan kısım.

2 – Orta Bölüm (Middle portion – Isthmus): Yağ bezinin girişi ile kıl kasının (arrector pili muscle) yapıştığı bölgeye kadar olan kısım. Arrector pili kasının yapıştığı bölgeye BULGE Bölgesi (Bulge Region) denir. Bu bölge Kök Hücre çalışmalarında büyük önem taşımaktadır.

3 – Alt Bölüm (Lower portion – Inferior): Arrector pili kasının yapıştığı bölgeden folikülün tabanına kadar olan bölgedir. Folikül tabanında saç soğanı (hair bulb) bulunur. Saç soğanı, saç matriksi ve dermal papilla hücrelerinden oluşur.

?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir ?

erkek-tipi-sac-dokulmesiErkek tipi saç dökülmesi erkeklerde daha sık rastlanan bir saç dökülme tipidir.

Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlarınız cılızlaşmaya başlar. Zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmı ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da kelleşen bir bölge ortaya çıkar.

Daha sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice kelleşir. En sonunda geriye kalan başın yan taraflarında ve arkasında kalan saç sınırıdır. Erkek tipi saç dökülmesi 20’li yaşların başında başlar fakat o yaşlarda genelde ciddiye alınmaz zamanla aşama aşama dökülme ciddi boyutlara ulaşır. Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) 25 yaşına kadar erkeklerin %25‘ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkileyen ve erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve bir çok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır.

Erkek bu özelliği annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır.

Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik nedene bağlıdır.

Siz Sınıflamada Hangi Seviyedesiniz? Neyi Bekliyorsunuz?

erkek_tipi_sac_dokulmesi

  1. Saç dökülmesinin en şanslı dönemindesiniz.
  2. Saç dökülmesini önlemek için hala şansınız devam ediyor.
  3. Saç dökülmesini önlemek için elinizi çabuk tutmalısınız.
  4. Saç dökülmesini önlemek için endişelenmekten başka bir şey yapmalısınız.
  5. Saç dökülmesini önlemek için vakit çok geç demeyin.
  6. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
?

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

kadin-tipi-sac-dokulmesiKadın tipi saç dökülmesi tamamen kadınlara özel bir saç dökülme tipidir. Saçlarımız genellikle ayda 1 cm uzamaktadır. Bu uzama 2-6 yıl arasında devam etmektedir. Ardından saçlarımız dinlenme fazına geçer. Kısa süre sonra ise boş alanlardan yeni saçlar çıkmaya başlar. Normal bir kafada saçlarımızın yüzde 85‘i uzama gösterirken, yüzde 15 ise dinlenme fazındadır. Dökülen saçlarımızın yerine yenileri çıkmadığında ise kellik oluşur.

Erkek tipi saç dökülmesiyle benzerlik gösterse de bazı noktalarıyla erkek tipi saç dökülmesinden ayrılma göstermektedir. Erkeklerde ki gibi tamamen açılma ender görüldüğü için bu saç tipi dökülmesine seyrekleşmede diyebiliriz. Hormonlarla ilgili bir dökülme çeşidi olsa da erkeklerde ki gibi genellikle ergenlikle birlikte ortaya çıkmazlar. Menopoz döneminde saç dökülmesi kadınlarda dökülmenin en yaygın olduğu dönemdir. İlaç kullanımı ve gebelik erken dönem saç dökülmelerinin tetikleyici iki en önemli unsurudur. Doğum, kadınlarda saç dökülmesinin en fazla görüldüğü dönemdir.

Sınıflandırma beş evre de yapılmaktadır.

Evre 1: Erkek tipi saç dökülmesindeki dökülme oranıyla benzerlik göstermektedir. Kişi bu evrede dökülmenin dönüşlü veya kalıcı olduğuyla alakalı bir fikre sahip değildir. Bu evrede tedavi genellikle saç bakım kremleri ve şampuanlarıyla yapılmaktadır.

Evre 2: Açıklık ilerlemiş olsa da erkek tipi saç dökülemesinde olduğu gibi açılma yanlara ve geriye doğru ilerleme genellikle görülmez. Hastalar bu evrede evde uygulanan kürler faydalı olamamışsa klinik uygulamaları yapmaya başvurabilir. Fototerapi, saç mezoterapisi vs. gibi uygulamalara başvurulabilir.

Evre 3: Genellikle menopoz dönemi saç dökülmeleri bu evrede yaşanmaktadır. Başörtüsü kullanan bayanlarda bu evrede daha sert yaşanmaktadır. Bu evrede saç ekimi ile diğer yöntemler arasında kalan hasta gurubunun kararı vermesi zaman alacaktır.

Evre 4: İlerleyici tipte olan dökülme kadınlarda saç dökülmesinin ilk evresi olarak kabul edilir. Bu evre saç ekimi dışında hiçbir tıbbi müdahaleye cevap alınamayan evredir.

Evre 5: Saç dökülmesinin son evresidir. Bu evrede tıbbi tedavilerden çok kozmetik tedbirlerin (protez saç, peruk) alındığı evredir. Hasta bu evrede tedavi çeşitlerinin sınırlı olduğunu bilir. Yine de bu evrede bile bazı hastalar saç ekiminden ciddi faydalar görebilir.

?

Protez Saç Kimlere Uygulanabilir?

protez-sac-nedirSaç protezi hemen hemen herkese uygulanabilir. Saçı seyrelmiş, tepe kısmından dökülme olmuş, saçlarının tamamını veya tamamına yakınını kaybetmiş kişiler, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sonucunda saç kaybı yaşayan kadın-erkek, genç, yaşlı herkes rahatlıkla saç protezi yaptırabilirler. Bazı kişiler saçları döküldüğü halde bu durumu çok fazla önemsemezler ama protez saç sadece görüntünüzü değiştirmekle kalmaz birçok sağlık sorununa da iyi gelir. Örneğin: saçlarını kaybetmiş sinüzit rahatsızlığı olan bir kişi, protez saç kullandığında, protez saç kafasını kış aylarındaki soğuklardan koruyacağından sinüzitten kaynaklanan ağrıları minimuma indirir. Yazın güneş altında kafanızı güneş ışınlarından koruyarak sizi güneş çarpmasından korur.

Saç dökülmesinin gerçekleştiği bölgede egzama ve benzeri gibi ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olan kişilerin saç protezi kullanması sakıncalı olabilir. İleri derecede kronik cilt rahatsızlığı yaşayan kişilerin bu uygulamayı yaptırmadan önce bir uzmanımıza danışmalarını tavsiye ediyoruz.

 

?

Protez Saç Kimlere Önerilmez?

protez-sacta-nelere-dikkat-edilmeliSaç dökülmesinin gerçekleştiği bölgede egzama ve benzeri gibi ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olan kişilerin saç protezi kullanması sakıncalı olabilir. İleri derecede kronik cilt rahatsızlığı yaşayan kişilerin bu uygulamayı yaptırmadan önce bir uzmanımıza danışmalarını tavsiye ediyoruz.

Yukarı
Whatsapp HDC